Sędziszów - tam również gościliśmy na dożynkach Gminnych

Uroczystości dożynkowe w Sędziszowie w województwie świętokrzyskim nie mogły odbyć się bez obecności wśród świętujących po ciężkiej pracy i wysiłku rolników, przedstawicieli sektora akwakultury - karpiarzy. Choć przed rybakami śródlądowymi sezon odłowów i sprzedaży zaczyna się z końcem września to współpraca z rolnikami sprzedającymi zboża jest całoroczna.

W okresie karmienia karpi do każdego gospodarstwa rybackiego codziennie dostarczane jest zboże – jęczmień, pszenica, pszenżyto, kukurydza. Na naszej wystawie plenerowej rozstawionej koło namiotów degustacyjnych można znaleźć kilka tablic ze zdjęciami zadawania paszy do stawu, procesowi przygotowania i kontroli wyjadania. Karp przygotowany do degustacji ma 3 lata. Tyle trwa czas od wylęgu po otrzymanie wagi handlowej karpia.

Na terenie Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej w Sędziszowie nasze stoisko zajęło miejsce na prawo od sceny głównej. Liczne Koła Gospodyń Wiejskich z zaciekawieniem spoglądały na pracę naszego zespołu przy patelniach. Kto jak kto, ale te Panie wiedziały na co zwrócić szczególną uwagę. Dzieci zajadały fileta nacinanego karpia a nieco starsi delektowali się smakiem smażonego lub wędzonego dzwonka z karpia.

Wystawa plenerowa ściągała pod nasze stoisko gości zebranych bezpośrednio sprzed sceny głównej. A na naszym stoisku poza porcjami degustacyjnymi na gości czekały gadżety „Karpia w krótkim łańcuchu dostaw” oraz bajki dla dzieci, broszury, Głos Pana Karpia, ABC Sprzedaży Karpi.

Wielkie podziękowanie dla Anny Grzybowskiej – Naczelnik Wydziału Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Sędziszowie - za zaangażowanie i ciepłą gościnę naszej ekipy szybki karp
Wydarzenie wsparł swoją osobą również lokalny partner: Gospodarstwo Rybackie Krzelów – w podziękowaniu tradycyjnie do rybaków trafiły gadżety „Karpia w krótkim łańcuchu dostaw”.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"