Czym jest krótki łańcuch dostaw?

Czym jest krótki łańcuch dostaw?

Mówiąc wprost jest to najkrótsza możliwa droga ryby ze stawu na talerz konsumenta. Czas w którym ryba poza naturalnym środowiskiem czy też w transporcie ma ogromne znaczenie dla jej walorów odżywczych oraz smaku mięsa.  Dlatego chcemy wybierać te karpie, które pochodzą z lokalnych gospodarstw rybnych. Możesz je spotkać na świątecznych stoiskach w Twoim mieście - na bazarach, targowiskach czy w lokalnych sklepikach.

Jakie zalety ma Karp w krótkim łańcuchu dostaw?


Gatunki ryb, które są spożywane w Polsce pochodzą głównie z importu. Karp natomiast jest Polskim produktem o doskonałych właściwościach, posiada wiele wartości odżywczych, witamin oraz jest bogaty w białko. Dlatego promocja walorów polskich surowców pochodzących z akwakultury jako alternatywnego dla surowca rybnego przetwarzanego w Polsce, ma kluczowe znaczenie.

Krótkie łańcuchy dostaw i lokalny surowiec to większa świeżość oferowanych produktów, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów, mniejszy ślad węglowy dostawy, zwiększenie stabilności dostaw i mniejsze uzależnienie od surowców z zewnątrz, jak również impuls do kreowania nowych produktów z rodzimego surowca.

Sprzedaż bezpośrednia karpii z basenów - to pewność, że ryba, którą kupujesz jest świeża!

Hodowle karpiowe od stuleci dostarczały na konsumenckie stoły świeże, smaczne i zdrowe produkty. Dzisiaj, gdy świat coraz mocniej docenia i preferuje bezpośrednie dostawy żywności, w tym tzw. żywności ekologicznej, karp doskonale wpisuje się w te trendy i staje się niekwestionowanym liderem zwierząt hodowanych w symbiozie z przyrodą, z zachowaniem ich dobrostanu. Świąteczna, bezpośrednia sprzedaż karpi z basenów z wodą, jest podstawowym kanałem ich dystrybucji, gwarantującym najkrótszą drogę ryb „ze stawu na stół”.

Krótki łańcuch dostaw to lokalna sprzedaż karpi z wody, uśmierconych i ewentualnie na życzenie klienta oprawionych w miejscu sprzedaży. Dzisiaj, tę tradycyjną formę sprzedaży świątecznych karpi z polskich stawów preferuje większość klientów, co potwierdzają badania rynkowe ( z listopada, grudnia 2020 r. i stycznia 2021 r.). Tak sprzedawana ryba jest najświeższą, czyli najzdrowszą, a ponadto relatywnie tanią ( klient sam ponosi koszty obróbki ryby bez pośredników). Nie bez znaczenia jest tu również możliwie najkrótsza odległość ze stawu do konsumenta (zyski ekologiczne) oraz spełnianie wymogów dobrostanowych ryb.

Co jeśli nie umiesz oporządzić karpia, ale chcesz mieć gwarancję świeżości i jakości produktu?

Krótkim łańcuchem dostaw jest także regionalna dystrybucja karpi przetworzonych (ryba wypatroszona, tuszki, dzwonka, filety) w lokalnych niewielkich przetwórniach ryb, do odbiorców w możliwie najbliższym rejonie. Dzisiaj małe przetwórnie ryb, a jest ich kilkaset przy obiektach hodowlanych, mogą uratować rynek świeżych karpi przetworzonych. Wystarczy, że w swojej okolicy znajdziesz gospodarstwo rybne, które świadczy takie usługi, a bez problemu kupisz Karpia w najbardziej odpowiadającej Ci formie.

Czym różni się długi i krótki łańcuch dystrybucyjny karpii?

Droga karpia, którego kupujemy na święta może znacząco różnić się w przypadku ryb z lokalnych gospodarstw, a tych, które hodowane są pod hurtowe, marketowe “gotowce”. W przypadku tej drugiej ścieżki ryby mogą przebyć długą drogę zanim trafią na sklepowe półki. Oto przykładowa droga ryby z długiego łańcucha dystrybucji:

  1. Hodowla
  2. Skup i przechowanie
  3. Transport do centrum zbytu hurtowego
  4. Przechowanie
  5. Transport do przetwórni
  6. Transport do punktu sprzedaży
  7. Ekspozycja
  8. Transport do nabywcy
  9. Przechowywanie
  10. Przyrządzenie i konsumpcja

Teraz sam dostrzegasz zapewne jak ważne jest, aby wybierać ryby z krótkiego łańcucha dostaw, gdzie mamy tylko trzy podstawowe etapy, zanim karp trafi do odbiorcy końcowego:

  1. Hodowla (produkcja podstawowa)
  2. Przetwarzanie/transport
  3. Zbyt na rzecz nabywcy
  4. Przyrządzenie i konsumpcja

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"