Karp - niejedno ma imię

Poznajmy zatem rodzaje Karpia - króla wigilijnego stołu

Karp znany jest jako ryba hodowlana już od stuleci, a można nawet powiedzieć "od zarania dziejów". Przez wiele lat hodowany, rozmnażany i krzyżowany - doczekał się wielu odmian. Poznajmy zatem kilka tych najbardziej popularnych, sprawdźmy czym się różnią poszczególne rodzaje karpii.

Karp królewski - lustrzeń

To najpopularniejsza w Polsce odmiana karpia. Można go poznać po tym, że ma niewiele łusek rozłożonych po bokach ciała lub rozrzuconych po nim. Odmiana ta została wyhodowana w Galicji, przez Adolfa Gascha żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, który wiele lat badał prowadził eksperymenty nad nową odmianą ryby. Udało mu się stworzyć odmianę karpia, która szybko rozsławiła się w Polsce i na świecie przez swoje niezwykłe walory smakowe. Wyróżniała się szybkim tempem wzrostu, małą liczbą łusek i dużą masą. Często gościła na królewskim dworze jako wykwintne danie - stąd też nazwa "karp królewski". Sam Adolf Gasch otrzymał złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Rybackiej w Berlinie w 1880 roku za swoje osiągnięcia w hodowli.

Karp bezłuski - golec

Jedną z odmian jest tzw karp golec. Oczywiście jego nazwa wywodzi się od  tego, że posiada on bardzo niewiele pojedynczych łusek przy grzbiecie i ogoni. Z jednej strony kusząca propozycja dla niewprawionych konsumentów, którzy chcą oszczędzić sobie czasu ze skrobaniem ryby z łusek, z drugiej trzeba wziąć pod uwagę, że brak łusek sprawia, że skóra tej odmiany sama w sobie będzie twardsza. Mówi się też, że jego mięso nie jest tak smaczne jak karpia królewskiego - ale tę opinię każdy powinien już wydać na podstawie własnego gustu.

Karp pełnołuski oraz Sazan

Karp pełnołuski ma całe ciało pokryte łuskami podobnie jak "sazan" - czyli karp żyjący dziko. Różni się on jednak od sazana kształtem grzbietu i płetwy - jest bardziej wygrzbiecony. Dziki karp ma również nieco inne ubarwienie od karpi hodowlanych - grzbiet ma ciemny, zielonobrązowy lub szarozielony, a po bokach jaśniejszy kolor.

Sazan jest rybą ciepłolubną - można go znaleźć na płyciznach rzek lub w cieplejszych dopływach wody. Jego ciało dostosowało się do żerowania w nurcie rzeki.

Karp Koi - ozdobna odmiana karpia

Najbardziej widowiskową odmianą karpia jest pochodzący z Japonii gatunek zwany koi. Jego nazwa wywodzi się ze słowa (w pisowni polskiej nishiki-goi), co oznacza karp brokatowy. Ten karp z Azji ma setki różnych wielobarwnych odmian, różnią się one od siebie wielkością, kształtem i przede wszystkim ubarwieniem. To wspaniałe ubarwienie sprawia, że ryba ta jest niezwykle popularna w hodowli w oczkach wodnych i ogrodowych stawach, gdyż prezentuje się wspaniale. W Japonii i na świecie  odbywają się co roku wystawy oraz zawody na najpiękniejsze okazy karpi koi.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"